Strukturální členění obsahu

V případě drobných webových prezentací cca do deseti stránek, se obejdeme bez potřeby nějaké struktury. Takové weby jsou nejčastěji postaveny jako "pevné", navigace se jednoduše vytváří jako soubor odkazů na jednotlivé stránky (dokumenty).

Pro weby které obsahují větší objem informací se stává struktura nezbytnou a my můžeme v zásadě pojmenovat třitypy strukturálního členění:

  1. pevná struktura (daná plánem)
  2. volná struktura (vzniká z popudu tvůrců jednotlivých informačních objektů?)
  3. samovolná struktura (vzniká samovolně, třeba jako výsledek vyhledávání)

Pevnou strukturu tvoří složky(adresáře)

Pokud má web jednoznačně "obsahové kapitoly", mohou se oddělit již nad rámcem složek - pomocí publikačních skupin. Typickým příkladem může být web, který kombinuje publikování informací s eShopem (např. www.i-bryle.cz).

V pravé straně stránky je naznačeno, jakým způsobem můžeme přizpůsobit strukturu složek potřebám grafického návrhu a celkovým nárokům na přehlednost.

Volná struktura

Volná struktura vzniká tak, že se jednotlivé objekty (dokumenty, obrázky, položky katalogu...) spojí s jinými. Tím vzniká zajímavá možnost doplnit navigaci o odkazy na propojené objekty.

Jednotlivé objekty mohou být uživatelem aplikace Alff propojovány v zásadě dvěma způsoby:

X-link nám nabízí poměrně přehlednou vazebnou strukturu, ovšem pracnou na údržbu.

Metainformace Vztah/Relation je víceméně pomocná metoda, která se hodí zejména pro připojování externích odkazů.

ilustrace
Jako velmi zajímavá se jeví možnost využití klíčových slov. Pokud vás zajímá tato oblast více, podívejte se na samostatný článek využití klíčových slov pro navigaci.

 

Podívejte se např. na rozcestník nástroje v nápovědě.

Zde vidíte, že v seznamu článků se také objeví klíčová slova, která jsou pro tento článek použita.

Použití klíčových slov pro rozšíření navigační struktury je velmi jednoduché. Stačí při editaci dokumentu, obrázku, položky... použít pomůcku "klíčová slova" a zadat vhodnou kombinaci klíčových slov. Abychom předešli opakovaní slova v různých tvarech, použijeme slovníček, který je součástí pomůcky.

Na této stránce i můžete prohlédnout jak lze kombinovat metodu x-link s klíčovými slovy (ve spodní části stránky).

Příklady adresářové struktury

Obvykle si vystačíme jednoduše s adresáři a podadresáři. Nejběžnější případ je, že generované menu je tvořeno právě adresáři (s různým zobrazením úrovní vnoření). Pevné menu, obsahující odkazy jako domů. kontakt, about us... může být tvořena prostými odkazy na jednotlivé dokumenty.

ilustrace

Pevné menu je složeno z odkazů umístěných napevno kodérem do předlohy stránky.

Generované menu se mění s tím, jak se v redakci mění obsah adresáře - pokud redaktor přidá článek, odkaz na něj se objeví v menu. Když redaktor článek odstaní, odkaz zmizí i z menu.

Adresářová struktura pak může být libovolná a navigace je tvořena prostě ze všech adresářů.

Takovouto navigaci si můžete prohlédnout na webu help.alff.info.

Více navigačních prvků

Existují webová sídla, která podávají informace ve více informačních okruzích - vzniká tedy potřeba mít na stránce více navigačních prvků umístěných třeba i na různých místech. Jako příklad uvedeme eshop, kde je jedno menu použito pro nabídku zboží, další menu slouží pro informační texty (obchodní podmínky, kontakt...).

InternetRegion s.r.o.

+420 722 475 310

sekretariat(a)internetregion.cz

Provozovna

Žerotínovo nábř. 756,
667 01 Židlochovice